مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک

برطبق تحقیقی که از قبل انجام داده بودیم، صبح را بهترین زمان برای دیدن مسجد نصیرالملک انتخاب کردیم. برای داخل شدن از در مسجد بهتر است حجابتون رعایت کنید وگرنه بهتون چادر میدن تا همون در مسجد بپوشید و بعد میزارن وارد بشید. البته که دیدن این مسجد ورودی داره و مبلغی باید بپردازید. مسجد ثبت اثار ملی است و به دستور نصیرالملک در دوره قاجاریه ساخته شده. ساخت اون 12 سال طول کشیده و جز مسجدهای زیبای ایران بشمار میره. 

شبستان غربی دارای شیشه های رنگی بسیار زیبایی است که  نور خورشید از شیشه های رنگی آن وارد مسجد میشود و روی قالیهای مسجد می افته و میتونید بازی این رنگ و نورهای زیبا را ببینید. زمانی را برای بازدید از مسجد درنظر بگیرید که بدانید نور به پنجره های شبستان می تابد. ما توی اردیبهشت از مسجد بازدید کردیم و گویا صبح زمان مناسبتری بود چون نور کامل به شیشه ها میخورد و انعکاس زیبایی ایجاد کرده بود. چشمانتان را همینطور حرکت دهید از نور روی قالی ها به روی ستون ها بروید و 6 ستون که در دو ردیف 3 تایی در جلو محراب قرار دارند  و دارای کنده کاری های بسیار زیبا می باشند را نگاه کنید. بعد از آن به سمت سقف نگاه کنید و کاشی کاری های هفت رنگ که با معماری و طرح های زیبای خاص خودش، زیبایی محیط را برایتان چند برابر می کنند.

 یک ساعتی را داخل مسجد گذراندیم و بعد از ان به حیاط رفتیم. یک حوض مستطیل شکل در مرکز حیاط قرار داره که دیگه همه جای خونه ها و مساجد تاریخی ایران میشه دید. در قسمت پایین حوض کاشی کاری های هفت رنگ کار شده که به این علت بعضی افراد به این مسجد، مسجد صورتی هم میگویند. تم صورتی داخل کاشی ها غالب و مشهوده. 


 یک ساعتی را داخل مسجد گذراندیم و بعد از ان به حیاط رفتیم. یک حوض مستطیل شکل در مرکز حیاط قرار داره که دیگه همه جای خونه ها و مساجد تاریخی ایران میشه دید. در قسمت پایین حوض کاشی کاری های هفت رنگ کار شده که به این علت بعضی افراد به این مسجد، مسجد صورتی هم میگویند. تم صورتی داخل کاشی ها غالب و مشهوده.  در قسمت دیگر، حیاط شبستان شرقی قرار داره که معمولا در تابستان مورد استفاده قرار میگرفته به نحوی ساخته شده که تابش خورشید به داخل آن کمتر است و فضا خنکتر بوده. در حال حاضر غرفه هایی در ان قرار دادند که صنایع دستی و گوشواره و گردنبند و از این جور چیزها برای فروش دارند. من از غرفه هاشون دو تا گوشواره خریدم که حالت خاتمکاری دارن. برای هدیه هم بنظرم جالبن که بستگی به سلیقه خودتون داره. پشت این قسمت چاه ابی قرار داره که در قدیم با گاو از ان اب میکشدن که الان هم با مجسمه گاوی که در انجا قرار داره و طنابی که از گاو به چاه متصل شده، نشان داده میشود که چگونه این کار در قدیم انجام میشده است.

در هر صورت، بازدید از مسجد نصیر به شدت توصیه میشه. هم به خاطر زیبایی بصری اش و هم به خاطر حس و حال معنوی اش. حتی اگر انسان مذهبی ای نباشید، بودن در این فضا حس آرامش جالبی داره. میتونید برای دقایقی، برید و گوشه شبستان بشینید یا حتی روبروی حوض، و اومدن و رفتن آدمها، تغییر رنگ ها و جلوه هایی رو ببینید که خیلی پیش از بودن ما ساخته شدند. داستانها یادتون نره. این سنگها و ستونها و کاشی ها، داستانهای گفته و ناگفته فراوانی برای تعریف کردن و شنیده شدن دارند.